sreda, 13. april 2016

Raziskovanje svojega doma...

V službi je prišel ordine, da se moram udeležiti "šprortnega dne". No, ta športni dan je bil prevsem raziskovanje, doživljanje in spoznavanje svoje domače okolice. Ponavadi potujemo in raziskujemo povsod drugje, le v svoji dolini bolj malo. Če pa že, pa le za namen rekreacije. No, niste vsi taki...jaz sem. In smo šli....

...najprej v korita Tolminke.

Tolminska korita so najnižja in verjetno najlepša vstopna točka v Triglavski narodni park. Krožna pot nas vodi skozi korita Tolminke in korita Zadlaščice; največje zanimivosti so velika zagozdena skala - Medvedova glavaHudičev most, razpet 60 m visoko nad reko Tolminko, Zadlaška oziroma Dantejeva jama, termalni izvir.








Pot nas je vodila naprej v Javorco, po mojem mnenju najlepšo cerkev daleč naokoli. Predvsem pa zanimivo, ker so v njej našli tolažbo vojaki vseh veroizpovedi. Kje lahko še to najdemo??


Visoko nad strugo Tolminke se dviga leseno svetišče – spominska cerkev Svetega Duha v Javorci.
Posvečena je padlim avstro-ogrskim branilcem tolminskega bojišča soške fronte (1915–1917).
Kot najlepši spomenik 1. svetovne vojne na ozemlju Republike Slovenije se je leta 2007 uvrstila med zgodovinske spomenike, ki nosijo znakevropske kulturne dedišcine.
Je tudi ena izmed postaj na zgodovinski poti Pot miru, ki povezuje spomenike in ostaline 1. svetovne vojne v Zgornjem Posočju.
Nad vhodnimi vrati je napis:
Ta spomenik so med vojno zgradili pripadniki 3. gorske brigade, borbene enote 15. korpusa, v čast in spomin na njihove tukaj padle tovariše. Grajeno v času od 1. marca do 1. novembra 1916.

Objekt je zasnoval dunajski slikar in scenograf Remigius Geyling (1878–1974), tedaj nadporočnik, organizacijo in vodenje gradnje pa je prevzel poročnik madžarskega rodu Géza Jablonszky.

Zgradili so jo avstro-ogrski vojaki, mojstri različnih obrti; iz kamenja obzidje in spodnji del, iz macesnovega lesa pa zgornji del konstrukcije.

Z razgledne terase ob cerkvi se razgrinja pogled na veličastni Rdeči rob, očarljivo verigo tolminsko-bohinjskih gora ter zaobjame valovito mehkobo okoliških hribov.
Nad vhodom se dviga zvonik s sončno uro, grbom monarhije in napisom PAX (mir). Zunanjščino krasijo tudi grbi dvajseterice dežel, ki so sestavljale Avstro- Ogrsko.
V notranjosti je na hrastovih ploščah, ki simbolizirajo liste spominske knjige, po sistemu vojaške hierarhije vžganih 2564 imen na okoliških bojiščih padlih avstro-ogrskih vojakov, pokopanih na Ločah pri Tolminu.





Zadnja postaja dneva, Kolovrat - muzej na prostem. Z prve bojne linije smo se preselili na tretjo, kjer nam je Miha orisal, kaj se je tam dogajalo.


Muzej na prostem Kolovrat
Tretja italijanska obrambna črta 

Na desnem bregu Soče se med Kobaridom in Tolminom dviga razgleden greben Kolovrata, od koder se odpira izjemen pogled na nekdanje bojišče soške fronte od Kanina, Krnskega pogorja do Svete Gore; na drugo stran pa nam pogled čez Benečijo in Furlansko nižino seže do Jadranskega morja. V času prve svetovne vojne je italijanska vojska na Kolovratu zgradila obsežen sistem tretje obrambne črte, poimenovane »linea d' armata«, del te je danes urejen v muzej na prostem. Tu so poveljniška in opazovalna mesta, mitralješki in topniški položaji, kaverne ter mreža strelskih jarkov. Obisk teh položajev je posebej zanimiv zaradi različnih detajlov, kot je na primer polžasto stopnišče v eni izmed kavern ter v veliki meri originalnih materialov, ki so bili v uporabi v vojnem času. Muzej na prostem Kolovrat je čezmejni muzej, ki se nadaljuje tudi na italijanski strani.

Lep dan! Poln spomina na zgodovino in pogledov na našo lepo naravo. Priporočam za celodnevni izlet! Za najbolj zagrete - s kolesom!!

(besedila s spletnih strani www.dolina-soce.com in www.potmiru.si)

Ni komentarjev:

Objavite komentar